Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie kilka miesięcy to polepszająca się sytuacja na rynku pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie uzyskało najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Taka sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą pojawić się u nich problemy ze znalezieniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością sytuacja tego typu jest mocno widoczna w technologicznych branżach, w nich już od paru lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to oni dyktują warunki. Lecz bardzo podoba sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowali pracodawcy.

Tego typu sytuacja może być dość korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla całości gospodarki, jaką pomoże napędzić odpowiedni wzrost wypłat. Dodatkowo duże znaczenie zaczynają mieć dodatkowe benefity, jakimi kusi się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co interesujące, w naszym kraju trendy przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany regularny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w bieżącym roku ogólna liczba osób nie mających stałego zatrudnienia może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Głównym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez wielu ludzi, rozwój technologiczny i automatyzacja pracy nie mają wielkiego wpływu na ilość bezrobotnych. Hasła tego typu można usłyszeć już od XIX wieku, a cały czas pomimo pojawienia się dużej liczby najróżniejszych urządzeń ludzie nadal są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne technologie mogą spowodować znikanie niektórych zawodów i powstawanie innych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.

Date
Categories
Tags
Link
Status

Opublikowane:16 lutego 2017

Newsy

Bookmark the permalink

Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone